Turinys

Priesagų rašymas

:!: Remiamasi Algimanto Urbanavičiaus tinklapiu.

Balsė "e" įsidėmėtina šiose priesagose

Odos, kailių ir mėsos pavadinimai

Priesagą -ena turi daiktavardžiai, reiškiantys odų bei kailių pavadinimus, o tie, kurie reiškia mėsos pavadinimus, turi priesagą -iena, plg.: ožkena – ožkiena, stirnena – stirniena.

Su "ė" įsidėmėtinos šios priesagos

-ėlis/-ėlė ir -elis/-elė

Mažybinės priesagos -ėlis, -ėlė dedamos prie daugiaskiemenių daiktavardžių (bijūnėlis : bijūnas, pusmergėlė : pusmergė), o -elis, -elė – prie dviskiemenių (namelis : namas, mergelė : merga).

"ia" (po "j" – "a") rašoma šiose priesagose

Įsidėmėtina, kad po šaknies galo priebalsių t, d priesagos pradžioje rašoma e (kotelis, baltesnis, žarsteklis, liūdesys, juodekšnis), o po č, dž rašoma ia (aukščiau, aukščiausias, gardžiai, baudžiava) ir kad ta pati priesaga visais atvejais rašoma vienodai (jeigu baltesnis, juodesnis, tai ir naujesnis, gražesnis, tylesnis; jeigu gardžiai, gardžiau, tai ir garsiai, garsiau). Taip galima patikrinti daugelio priesagų rašymą su e arba ia.

Su "y" rašomos šios dažniau vartojamos priesagos

Žr. dar priesagas -ytėlis, -ė, -ytėlaitis, -ė.

Daiktavardžiai, padaryti iš veiksmažodžių bendraties, turinčios priesagą -yti, paprastai išlaiko priesaginį y: mokytojas, liudytojas, laistytuvas, varžytynės, mąstysena.

Balse "i" prasideda šios dažnesnės priesagos

Žr. dar priesagas -itelis, -ė, -itelaitis, -ė.

Daiktavardžiai, padaryti iš veiksmažodžių, kurių bendratis baigiasi -yti(s), o esamajame ir būtajame kartiniame laike priesagos nėra, turi priesagą -ymas, pvz.: skaitymas (skaityti, skaito, skaitė), valgymas; bet lydimas „skynimas (lydyti „skinti mišką dirvai“). Visi kiti veiksmažodiniai daiktavardžiai turi priesagą -imas, pvz.: bėgimas, važiavimas, gadinimas, pažymėjimas, elgimasis, liudijimas (liudyti, -ija, -ijo).

Įsidėmėtinos dar šios priesagos su "ū" ir "u"

Priesagą -(i)ukas turi mažybiniai daiktavardžiai ir būdvardžiai (vaikiukas, mažiukas, -ė), o -(i)ūkas – ne mažybiniai daiktavardžiai (žaliūkas, pečiūkas). Po kietojo priebalsio esti tik priesaga -ukas (batukas, akmenukas, atvirukas).

Priebalsių samplaikos priesagose

Priebalsių samplaikos priesagose paprastai rašomos pagal tarimą. Jas sudaro visi skardieji arba visi duslieji priebalsiai, taip pat duslieji priebalsiai su skardžiaisiais l, m, n, r, v, kurie niekada neduslėja ir neveikia prieš juos einančių dusliųjų priebalsių.

Tik priesaga -sčias (gulsčias, klūpsčias, kniūpsčias) rašoma ne kaip tariama, o iš tradicijos kaip pėsčias (pėda), skiausčias (skiausti, skiautė), kur s priklauso šakniai.

Tarptautinių žodžių priesagos (ar žodžių pabaigos)

Su "ė"

Tai vieninteliai atvejai, kai tarptautinių žodžių priešpaskutiniame skiemenyje rašoma ė.

Su "e"

Su "ia"

Su "i" ir "y"

Su "u" ir "ū"