Augalų judesiai

Augalai kaip ir gyvūnai jaučia šviesos, šilumos, mechaninį ir kitus poveikius. Augalas visas negali judėti, todėl juda jo dalys. Šie judesiai yra lėti, todėl jie beveik nepastebimi. Be pasyvių judesių yra ir aktyvūs judesiai, kuriuos atlieka aukštesnieji augalai. Aktyvius judesius sukeliai fiziologiniai procesai. Augalų judesiai skiriami į tris grupes:

  1. tropizmai;
  2. nastijos;
  3. autonominiai judesiai;

Tropizmai

Tai graikų kalbos žodis, lietuviškai reiškiantis pasisukimus.

Augalų orientacija į žemės traukos jėgą, vadinama geotropizmu. Pagrindinis stiebas paprastai auga aukštyn, o šaknys - žemyn, o šoninės šakos su pagrindine ašimi sudaro tam tikrą kampą.

Fototropizmas - šviesos sukelti augalų organų judesiai. Didžiausią poveikį turi mėlynoji spektro spalva (pvz. saulėgrąžos lapai ir sėklos gręžiasi į judančią saulę).

Chemotropizmas - augalų organų judesiai sukelti cheminių dirgiklių, pavyzdžiui - taip sureaguoja augalų šaknys, grybų hifai, žiedadulkių dulkiadaigis.

Tigmotropizmas - kai augalai reaguoja į atramą.

Hidrotrofizmai - augalai reaguoja į vandens judėjimą.

Nastijos

Tai graikų kalbos žodis, lietuviškai reiškia suglaustas, uždarytas. Jomis vadinami aplinkos veiksnių sukelti augalų judesiai, kurių kryptis nepriklauso nuo dirgiklio veikimo krypties. Pavyzdžiui, nakčiai pakeitus dieną žiedai susiglaudžia ir atvirkščiai, bet yra ir tokių augalų, kurie prasiskleidžia tik naktį (pvz. nakvišos).

Savita nastijų rūšys yra hidronastijos, pavyzdžiui, apsiniaukus, padidėjus drėgmės kiekiui aplinkoje žiedai užsiverčia (pvz. vijoklis).

Chemonastija būdinga vabzdžiaėdžiams augalams.

Autonominiai judesiai

Juos sukelia vidiniai fiziologiniai procesai, pavyzdžiui, pradžioje augalų stiebas auga aukštyn, bet vėliau ima suktis ir per 2-9 val. padaro vieną ratą, taip sukasi pupelių, vijoklių stiebai. Posūkį daro į dešinę pusę. Apynio stiebas sukasi į kairę pusę. Kiškio kopūsto ir raudono dobilo lapai per 45 min. pasisuka 120º kampu. Tokie augalų judesiai priklauso nuo augaluose esančių hormonų .

Ne tik gyvūnai, bet ir augalai turi „vidinį laikrodį“, kuris turi 24h biologinį ritmą ir vadinama cirkadiniu ritmu. Pavyzdžiui, kambarinė gėlė - Maranta naktį pakelia lapus į viršų, o dieną nuleidžia žemyn. Tokius judesius sukelia turboro pokyčiai. Yra augalų, kurie išskiria nektarą tik tuo pačiu metu kiekvieną dieną arba naktį.

This website uses cookies for visitor traffic analysis. By using the website, you agree with storing the cookies on your computer.More information
 
Jei nenurodyta kitaip, šio wiki turinys ginamas tokia licencija: CC Attribution-Noncommercial-Share Alike 4.0 International
Recent changes RSS feed Powered by PHP Valid XHTML 1.0 Valid CSS Driven by DokuWiki