Grybai - grybų karalystės organizmai. Grybų sandara, prisitaikymas, klasifikavimas

Grybai priklauso grybų (fungi) karalystei. Mokslas apie grybus vadinamas mikologija. Daugiausiai yra daugialąsčiai eukariotai, mintantys heterotrofiškai, maistą siurbia arba absorbuoja. Grybų ląstelės išskiria virškinamuosius fermentus į išorę, kurie suskaido organines medžiagas, o po to jas įsiurbia. Iš vienaląsčių grybų geriausiai žinomas grybas mielė.

Dauguma grybų yra saprotrofiniai skaidytojai, bet nemažai ir parazitų. Yra grybai simbiantai, kurie įsikuria ant sėklinių augalų šaknų, o kerpėje grybas yra gniužulo dalis.

Dauguma grybų yra siūliniai organizmai, grybo kūną sudaro hifais vadinami ploni siūlai. Hifų tinklas sudaro micelį arba grybieną. Grybų ląstelių sienelėje yra chitinas, o energijos atsargos kaupiasi glikogeno pavidalu. Tuo jie panašūs į gyvūnus.

Grybienos hifai gali būti septuoti, t.y. su pertvarėlėmis ir be pertvarėlių (neseptuoti). Septos atskiria branduolius po vieną, o kur septų nėra, branduoliai išsidėsto netvarkingai ir jų yra daug.

Grybai dauginasi sporomis, o grybas mielė - pumpuravimo būdu.

Grybai suskirstyti į keturis skyrius:

  • zigomicetai
  • aukšliagrybiai
  • papėdgrybiai
  • grybšiai

Nuorodos

This website uses cookies for visitor traffic analysis. By using the website, you agree with storing the cookies on your computer.More information
 
Jei nenurodyta kitaip, šio wiki turinys ginamas tokia licencija: CC Attribution-Noncommercial-Share Alike 4.0 International
Recent changes RSS feed Powered by PHP Valid XHTML 1.0 Valid CSS Driven by DokuWiki